BurdurDoğa GezisiTürkiye

Salda Gölünde Kamp

NERESİ

Salda Gölü (Özel Camping Alanı)

NASIL GİDİLİR

Denizli’den yola çıkarak ,Sultanhisar üzerinden Salda beldesi istikametine devam edilir. Yeşilova belediyesine ait bir halk plajının da olduğu Salda Gölüne, Salda beldesinin içine girmeden Yeşilova istikametine giden yol takip edilerek varabilirsiniz. Beldeyi geçtikten 2-3 km sonra yolun sol kısmında özel bir camping işletmesine varıyorsunuz. Dilerseniz biraz daha devam Edip Yeşilova belediyesine ait plaj da da konaklayabilirsiniz.

Bİ’ GEZİ DETAYLARI

Salda gölünün etrafında biraz dolandıktan sonra özel bir camping alanında konaklamaya karar verdik. Alan içerisinde kiralık çadırlar da mevcuttu. Biz kendi çadırımızı kurduk. Muhteşem bir manzarası vardı. Yakınlarında belediyenin kamp alanı ve plajı da vardı fakat çok kalabalık olması dolayısıyla tercih etmedik. Giriş ücretli mi normal zamanlarda bilmiyoruz fakat o gün için bizden bir ücret almadılar. Çadırı kurduktan sonra çocukları alıp göl kıyısına gittik. Çamurla oynayarak epey vakit geçirdiler. Göller Bölgesi içinde yer alan göl, stromatolik kayaçlar adı verilen kireç taşına benzer bir yapıdan oluşuyor. Mars’ın yüzeyinde de görülen bu kayaçlar gölün yapısında magnezyum üretmesini sağlıyor. Bu yüzden gölün dibi de kıyıları da beyaz bir renge sahip.  Salda Gölü’nün suyu ve kumunun yapısında soda, kil ve magnezyum bulunduğu için bunlar bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor.Göle inerken yanınızda poşet götürürseniz dilediğiniz kadar alabilirsiniz. Gidip gördükten sonra buraya neden Saldivler dediklerini anlamış olduk. Türkiye’nin en temiz, dünyanın en temiz beşinci gölü olarak gösterilen Salda 1989’dan beri koruma altında bulunuyor.

NE VAR

  • Tuvalet
  • Çeşme
  • Cafeterya
  • Elektrik (Telefonları şarjetme konusunda yardımcı oldular.)
  • Kiralık çadır
  • Odun
  • Gölgelik alan

NE YOK

  • Mescid

ÖNEMLİ

*Göl kıyısı kil benzeri bir çamurdan olduğu için terlikle gezmenizi öneririz.

 

SALDA GÖLÜ NEREDE

Salda Gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisindedir. Yeşilova’ya uzaklığı 5 km, Burdur’a uzaklığı 60 km, Denizli’ye uzaklığı 100 km ve Antalya’ya uzaklığı 160 km’dir.

Etiketler

Zeyneb Ubeyde

Bigezi Yazarı

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu