AntalyaDoğa GezisiGenelTürkiye

Phaselis Antik Kenti Gezisi

NERESİ

Phaselis Antik Kenti

NASIL GİDİLİR

Kemer ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan antik kente ilçe merkezinden özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bİ’GEZİ DETAYLARI

Antalya’ya gittiyseniz görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri kesinlikle Phaselis Antik Kenti. Doğası ve konumu itibariyle sizi asırlar öncesine taşıyor. Orman içinde ve deniz kenarında olan kalıntılar dönemin sanat anlayışını yansıtıyor. Huzur ve sakinlik sevenlerin muhakkak uğraması tavsiye edilir. Yaz aylarında plajı ve piknik alanları içinde ziyaretçiler tarafından yoğun kullanılmaktadır. Biz Aralık ayında ziyaret ettiğimiz için çok sakindi.

Antik kente giriş ücreti Aralık 2018 itibariyle 20 TL idi. Müzekart geçerli. İçeride tuvalet ve küçük bir Müze kantini mevcut. Çay, tost ve içecek temin edebilirsiniz.
M.Ö. 7. yüzyılla tarihlenen antik kent Rodos’lular tarafından kurulmuş ve serüveni M.S. 2. yüzyıllara kadar sürmüş bir çok uygarlığın himayesine girmiş bir liman şehridir. Şehrin içinde bulunan ormandan Suriye ve Yunanistan gibi ülkelere kereste ihraç eden bir liman şehri olduğu sanılmaktadır. Kentte Kuzey Limanı,Güney Limanı ve Savaş Lİmanı adıyla 3 liman bulunmaktadır. Hemen girişindeki Kuzey limanından gezmeye başlayabilirsiniz. Kentin ortasında diğer limanlara ulaşan taş döşemeli geniş bir cadde bulunuyor.

Kuzey limanının hemen kenarında şehrin Antik Tiyatrosu var. Tiyatro, diğer kamu binaları arasında en iyi korunan yapı. Kentin ortasındaki geniş cadde boyunca Hamamlar, Agora’lar ve dükkan yerlerinin kalıntıları mevcut. Ve cadde kenarındaki duvar yükseltisinde o zamanın “plaket” i diyebileceğimiz ödül taşları mevcut. Bu taşlar herhangi bir müsabaka, savaş zaferi gibi olaylarda kişiler için hazırlanır ve üzerine hangi olaya binaen verildiği/kime verildiği yazardı. Sonrasında duvarları yüksek olan dükkan yerlerinin içine girip, Güney limanına geçebilirsiniz.

Güney limanı karşısında yer alan Tahtalı dağı manzarası gerçekten harika! Sahili kumsal olan liman doğal yapısından bir şey kaybetmemiş. Kumsaldan basarak ilerleyebileceğiniz bir de taş iskele mevcut.

Üç tarafı denizle çevrili antik kentte çocuklar gezdiğimiz her yeri tırmandılar, sahilinde kum ve taşlarla oynadılar. Çocuklarla nasıl gezeceğiz diyenler için söylüyoruz, sizden daha fazla eğlenip mutlu oluyorlar. 🙂

NE VAR

  • Kafeterya
  • Market
  • Tuvalet
  • Plaj
  • Duş ve Giyinme Kabinleri

NE YOK

  • Mescid

 

FOTOĞRAFLAR

PHASELİS ANTİK KENTİ NEREDE

Phaselis Antik Kenti, Çamyuva Mahallesi, Kemer/Antalya

 

Zeyneb Ubeyde

Bigezi Yazarı

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu