DenizliTürkiye

Hierapolis Antik Tiyatro

NERESİ

Hierapolis Antik Kenti

Bi’GEZİ DETAYLARI

Gezdiğimiz antik kentlerde, tiyatrolarda roma kalıntısı olan bütün yapıtlarda hep aynı ayeti hatırladık;

{Sizden önce [nice] hayat tarzları gelip geçti. Öyleyse, yeryüzünde dolaşın ve hakikati yalanlayanların sonunun ne olduğunu görün.} Ali İmran/137

İnsanların yüzyıllar boyu üzerinden gelip geçtiğini bildiğiniz toprakların üstünde yürürken tüyleriniz diken diken oluyor gerçekten. Gezdiğimiz antik tiyatrolar içinde en güzel restore edilen, yapıtını hayranlıkla izlediğimiz yerdi, Hierapolis Antik Tiyatro.

Hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan 2500 yıllık Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’ nde bulunan ve gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları neticesinde, Antalya Perge Tiyatrosunun dışında hiçbir antik tiyatroda bulunmayan mitolojik kabartmaları, görkemli sahne binası, oturma basamakları ile Hierapolis Antik Tiyatrosu, şu anda Akdeniz havzası içinde Roma Dönemi Anadolu Tiyatroları arasında en önemli ve özgün bir yere sahiptir.

1800 yıllık Hierapolis Antik Tiyatrosu’ nun yapımı; M.S. I. yüzyılın ikinci yarısında başlanılmış, III. yüzyılın başlarında da tamamlanmış ve yaklaşık 150 yıl sürmüştür.

Restorasyon esnasında doğal malzemesi kullanıldığı için gerçekten devasa görünüyor. Binlerce yıl öncesinin bir yapıtının betonla sıvandığını gördüğü için bu gözler, ısrarla belirtiyoruz.

Travertenlerinin hemen arkasında, Pamukkale’nin beyazlığının bittiği yerden başlıyor. Akköy içinden geçerek tabelalar takip ediliyor. Burası genellikle antik kenti değil Travertenleri gezmek için gelenlerin yoğun olduğu bir yer. Tiyatronun aşağısı, fotoğraflarda da görüldüğü gibi geniş arazi üzerinde bir antik kent.

Biz, İzmir Selçuk’ta Efes Antik Kentini gezip Aydın üzerinden devam ederek Akköy’e ulaştık. Akköy içindeki Turizm Lisesini yol kenarında görünce acaba kalabilir miyiz diye düşünüp araştırdık. Ancak tesisin sade ve mütevazı görüntüsüne aldanmayın. Zira yorumları hiç iyi değil. Biz de kullanıcıları dinledik ve burada kalmaktan vazgeçtik.
Antik Kenti gezdikten sonra kendimize kalacak yer ararken alternatifler arasında Pamukkale  Üniversitesi misafir hanesine gözümüz takıldı. İyiki de takılmış. Daha önce de bir üniversite misafirhanesinde geceledik fakat çok memnun kalamamıştık. Burası gerçekten tertemiz ve uygun fiyatlı bir yerdi. Çocuklu olduğumuzu öğrendiklerinde ekstra bir yatak getirdiler odaya. Çok ilgililerdi. Kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gündüz gezerken akşam için yer ayırtmanız gerekli özellikle yazın dolu olabilir.

ÖNEMLİ

*Bizim gibi gün batımına denk getirirseniz muhteşem seyrin tadına varırsınız.

*Yanınızda bebeğiniz varsa mutlaka anakucağı kanguruya bağlayarak gidin. Biraz yürüme ve tırmanma mesafesi var.

*Suyunuzu vs. yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz. Büyük bir işletme var fakat özellikle yazın herşey ateş pahası.

*Termosta çay götürürseniz o kadar tırmanıştan sonra manzarayı izlerken iki bardak içer öyle dönersiniz. 🙂

HİERAPOLİS ANTİK TİYATRO’YA NASIL GİDİLİR

Pamukkale/DENİZLİ

Zeyneb Ubeyde

Bigezi Yazarı

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beni de gör

Kapalı
Başa dön tuşu