ÇanakkaleDoğa GezisiTürkiye

Gökçeada Uğurlu Koyunda Kamp

NERESİ

Gökçeada Uğurlu Koyu Plajı

NASIL GİDİLİR

Çanakkale Kabatepe Feribot iskelesinden binebileceginiz GESTAŞ feribotları ile Gökçeadaya ulaşabilirsiniz. Yaz sezonunda Her 2 saatte bir Eylül sonrasında ise 3 Saatte bir seferi olan feribotun adaya geçiş süresi yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika. Gökçeada Kuzulimanı’na vardıktan sonra Gökçeda merkezi işaretleyen tabelaları takip edip merkeze vardıktan sonra Tepeköy, Şirinköy ve Uğurlu köyü tabelalarını takip edebilirsiniz. Uğurlu köyüne vardığınızda alışveriş ve diğer ihtiyaçlarınız için köyün içine doğru giren yolu takip edebilirsiniz. Eğer eksiğiniz yoksa köye girmeden SAKLI LİMAN tabelasını takip etmelisiniz. Bu yolun son noktası zaten GİZLİ LİMAN’dır.

Bİ’ GEZİ DETAYLARI

Gökçeadayı, eski adıyla İmroz adasını gezmek çok zaman almıyor. Esasen bir-iki gün içinde gezebiliyorsunuz. Gitmeden önce internetten biraz araştırdık, Marmaros koyunun diğer koylara nazaran daha sakin olduğu ve burada kamp yapılabileceği bilgisini bir blog yazısında okuyunca orada gecelemeye karar verdik. Ada içerisinde Marmaros koyuna giden çok engebeli ve çok kötü bir yol var. Böyle bir hataya düşmeyin diye burada belirtmek istiyorum 2018 haziran ayında bu koya giden yol yapılmış değildi ve biz okuduğumuz bir blog yazısına aldanarak yaklaşık bir saat yol gittik. Koya inince birkaç büyükbaş hayvan dışında kimseyi göremedik.

Hırçın dalgalar, o rüzgarlı havaya rağmen uçuşan sinekler ve bir tek insanoğlunun olmayışı sebebiyle çekimser davranıp kalmadık haliyle. Okuduğumuz ikinci alternatif mekan olarak not aldığımız Uğurlu plajına doğru çıktık yola. Geç saatlerde vardığımız için çadırlar kurulmuştu. Yine de uygun bulduğumuz yere çadırımızı kurduk. Gündüz denizi görebildiğimizi fark ettik. 🙂 Uğurlu Koyu muhafazakar ailelerin Gökçeada’da konaklarken tercih ettikleri mekanlardan biri. Biz uygunsuz bir görüntüye şahit olmadık. Gündüz çocuklar kumla oynadılar. Plaj kısmındaki işletmelere ait olan duş kabinlerinin olması çok iyi oldu bizim için. Çocukları rahat rahat yıkadık. Gün içinde Gökçeada’nın meşhur keçilerini ağırladık. 🙂

Gökçeada üzerinde sadece bir orman var ve o da burada sanırım. Ormanın sadece 5-6 sıralık ağaçlık kısmında çadır kurmanıza izin veriliyor. Sonrası Orman Muhafaza’nın kontrolünde, milli orman statüsü olan alana dahil olduğu için Kırmızı ile işaretli ağaçların ötesinde kamp kurmanız yasal değil aslında. Gölgelik kamp alanı yok başka. Uğurlu plajında kampımızı yaptıktan sonra ikinci geceyi farklı bir yerde geçirmek istedik.

Yıldız Koyu

İlk hedefimiz Yıldız koyu idi. Ancak koy fotograflarda göründüğü kadar büyük ve kamp yapmaya uygun değildi. Vardığımızda koyun hemen arkasındaki otoparkın görevlisi nazik beyefendi otoparkın ücretli olduğunu ancak saat beşten sonrasını beklersek hem ücretsiz olacağını hem de koya araçla biraz daha yaklaşabileceğimizi söyledi. 15 dakika kadar bekleyip içeri girdik. Koya yürüyerek keşif için indiğimizde çok küçük olduğunu ve çadır için uygun olan yerlerin dolu olduğunu gördük. Kalabalık ve tıkış tıkış olması sebebiyle ailemiz için çok uygun olmayacağını düşündük. Biz de ufak bir turlayıp Kefalos’u deneyimlemek üzere tekrar yola çıktık.

Yol üstündeki çeşmeden suyumuzu doldurup Kefalos’a vardık . Kefalos adanın doğu tarafında kalıyor. Araçla 25 dakikalık bir mesafe. Burada sahil boyu Camping işletmeleri ve küçük birkaç pansiyon var. Karavan da kiralayabileceğiniz bu sahilin sol tarafında Tuz Gölü bulunuyor. Flamingolara ev sahipliği yapan bu göl denize yaklaşık 100 metre mesafede. Göle doğru devam edip yine yolun sonundaki kumsala attık kampımızı. Burada hayatımız boyunca yutmadığımız rüzgarı yutup, yemediğimiz kumu yedik. Buna rağmen geceledik orada. Sabah kahvaltı sonrası döndük. Dönüş yolunda flamingolarla karşılaştık. Ayrıca Kefalos plajında ayakta durduğunuzda yanınızda beliren gölge dışında hiç gölgelik alan yok. 🙂

NE VAR

  • Giriş Ücreti (yok)
  • Tuvalet (Ücretli)
  • Orman
  • Plaj
  • Kafeterya/İşletme
  • Duş Kabinleri (Ücretli)
  • Çeşme (Yol boyu belli yerlerde çeşmeler var. Su ihtiyacınıZI karşılayabilirsiniz. Aksi bir durumda oradaki işletmelerden de temin edebilirsiniz.)

 NE YOK

  • Mescid

ÖNEMLİ

*Gökçeada rüzgarıyla meşhurmuş. Biz gittikten sonra öğrendik. 🙂  Tedbirli gitmenizde fayda var. Hele çocukluysanız kapşonlu yelekler valize!

*Yanınızda sinek kovucu bir sprey bulundursanız çok iyi olur.

*Gökçeada’ya kadar gitmişsiniz madem dönüşte Efibadem kurabiyelerinden de mutlaka tadın!

GÖKÇEADA UĞURLU KOYU NEREDE

Uğurlu/Gökçeada/Çanakkale

GALERİ

Etiketler

Zeyneb Ubeyde

Bigezi Yazarı

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu