Doğa GezisiDüzceTürkiye

Düzce Gezisi

GEZİLEN YERLER

Güzeldere Şelalesi, Aydınpınar Şelalesi, Efteni Gölü

KONAKLAMA

Aydınpınar Köyü, Kaplanoğlu Alabalık Tesisleri Pansiyonları

NASIL GİDİLİR

Düzce merkeze varmadan arabayla İstanbul üzerinden D-100 Karayolu yada TEM Otoyolunu kullanarak gidilebilir.

Bİ’ GEZİ DETAYLARI

Düzce şelale ve göl olarak zengin bir şehrimiz. İstanbul’a yakın olması sebebiyle iki kere gitme imkanımız oldu. İlkbahar ve Sonbaharda giderek iki mevsimin de güzel manzaralarına şahid olduk. İlk olarak Aydınpınar köyüne gittik. Kasım ayında gittiğimiz için biraz soğuktu ama çocukları ona göre hazırlıklı giydirdiğimiz için sıkıntı olmadı. Kalacağımız yer Alabalık tesislerine ait küçük pansiyonlardı. Odalar tamamen tahtadandı fakat ısıtıcı olduğu için çocuklar açısından sıkıntı çekmedik.

Sabah erken uyandığımızda köyün üzerine sis çökmüştü. Sabahın nurunda çocuklarla biraz yürüdük. Kaldığımız yerdeki değirmen sesi eşliğinde semaverimizi yaktık. Güzel bir çay demleyerek sabahı şenlendirdik 🙂

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Aydınpınar Şelalesini görmeye gittik. Arabayı park ettikten sonra şelaleye doğru biraz yürüme mesafesi var. Tahtadan bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Yanımıza bebekler için kanguru ve küçük çocuklar için bebek arabası aldık. Şelaleye doğru yürürken çok güzel bir ormanın içinden geçtik. Aydınpınar şelalesinin yanında biraz durup tefekkür ettikten sonra Güzeldere Şelalesine doğru yola devam ettik.

Aydınpınar Şelalesi

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Güzeldere Şelalesinin yukarısında büyük bir yeşillik alan ve kamp alanı mevcut. 2011’de Gölyaka Belediyesi tabiat parkı ve kamp alanı olarak düzenlemiş oraları. Şelaleye inmek için bir merdiven yapılmış. İnmesi kolay çıkması zor 🙂 Bu yüzden çocukları bu sefer eşlerimize bırakarak şelaleyi görmeye gittik. Şelalenin manzarası ve sesi muhteşemdi. Oturup saatlerce izlemelik… Bahar da ayrı güzel Sonbahar da ayrı güzel oralar. Gitme imkanınız varsa iki mevsimde de ayrı ayrı gidin.

Güzeldere Şelalesi 120 metre yüksekliğiyle Düzce’nin en büyük şelalesidir. Düzce’ye 18, Gölyaka’ya 11 km mesafededir.

Tabiat parkında piknik yapmak için bir çok masa mevcut. Yanınıza yiyecek birşeyler alıp burda yiyebilirsiniz.

Efteni Gölü

Şelale gezimiz bittikten sonra yine Gölyaka’da bulunan Efteni Gölünü ziyaret ettik. Efteni gölü sazlık alanları ve bataklıklarıyla bir çok hayvana ev sahipliği yapıyor. 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuş yaşıyormuş. Aynı zamanda en önemli özelliği Türkiye’de ender görülen ya da nesli tükenmekte olan kuş türlerini barındırıyor. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke ve kuğuları rahatlıkla gölün üzerinde görebilirsiniz. Sonbaharda sarı ve mavi tonlarıyla enfes bir manzara izleyebilirsiniz.

NE VAR

Kaldığımız yerde;

  • Su
  • Isıtıcı
  • Tuvalet
  • Çocuklar için park
  • Restaorant

NE YOK

  • Banyo
  • Market

FOTOĞRAFLAR

NEREDE

Aydınpınar Şelalesi Nerede: Yılankaya Mahallesi, 81100 Aydınpınar Köyü/Düzce
Güzeldere Şelalesi Nerede: Deli Mehmet Mahallesi, 81800 Güzeldere Köyü/Gölyaka/Düzce
Efteni Gölü Nerede: Cevizlik Mahallesi, 81800 Hamamüstü Köyü/Gölyaka/Düzce

DÜZCE GEZİ VİDEOMUZ

Etiketler

Sevra Ali

Bigezi Yazarı

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beni de gör

Kapalı
Başa dön tuşu