Doğa GezisiİstanbulTürkiye
Trend

Darlık Barajında Kamp

NERESİ:

Darlık Barajı

NASIL GİDİLİR

Bu yere varmak için birçok alternatif vardır. Şekerpınar dan devam edip Mollafenari Köyü üzerinden veya Pendik Kurtköy üzerinden devam edip Göçbeyli köyünden veya Şile üzerinden varabilirsiniz. Darlık köyüne vardıktan sonra köy çıkışındaki dört yoldan sağa sapıp Teke Köyü istikametine devam edilir. Yaklaşık 2-3 km sonra virajlı yol dere yatağına doğru rampa aşağı inmeye başladığında yol altından geçen dere görüldüğünde hemen sola girilir. Bu girişin kaçırılmaması gereklidir. Aksi halde ilerideki girişten girilirse yine aynı baraj bölgesine girebilirsiniz ancak kamp için uygun yer bulmak zor. Dere öncesindeki girişten sonra baraj gölüne giden dere yatakları görünene kadar devam edilir. Ağaç aralarından dere yataklarına inen uygun bir yer bulabilirsiniz.

Bİ’ GEZİ DETAYLARI

Darlık barajı, hem kimsenin olmadığı sakin bir yerlere kaçayım, hem doğal olsun hem de İstanbul’dan çok uzaklaşmayayım diyenler için çok iyi bir mekan. Barajın çevresinde düzlükler var. İki kez burada konakladık. İlk kampımızda iki aile olarak üç çocukla deneyim yaşadık. Barajın ucunun aktığı bir yerde çadırları kurduk. Akşamüstü vardığımız için güneş sıkıntısı olmadı fakat ertesi gün öğlene doğru güneş yakmaya başladı haliyle. Hasırları ağaç altlarına taşıyıp orada vakit geçirdik fakat orası da yamaç olduğu için çok rahat edemedik. Gölgelik  yapmak için tente varsa böyle bir problem yaşamazsınız. Çevrelerde konaklayanlardan geldiğini düşündüğümüz atış sesleri vardı gece boyu. Geniş arazide tüm gün koşturdu, oynadı çocuklar. İkinci kampımızda daha tecrübeli olduğumuz için gölgelik olabilecek bir yer aradık. Baraja doğru giderken aşağılarda görünen düzlüklere indik. Yol çok kötü. Arazi taşıtı yoksa denemenizi tavsiye etmeyiz. İnce bir dere, ağaçlık bir alan ve geniş bir arazi. Tam çocuklara göre bir mekandı. Suyla ve toprakla doyasıya oynadılar. Eve döndükten sonra iki mekanın da İstanbul sınırları içinde olması tuhaf geliyor insana. Bir tarafta kuş, rüzgar çekirge sesleri diğer tarafta şehrin gürültülü uğultusu…

NE VAR

  • Gereçlerinizi yıkayabileceğiniz baraj suyu
  • Odun
  • Çok işlevsel olmasa da gölgelik alan

NE YOK

  • Su (Kesinlikle tedarikli gidin. Yakın civarda da su yok. Biz o anlamda zorluk çektik.)
  • Mescid
  • Restoran/Kafeterya
  • Tuvalet
  • Giriş Ücreti
Su yok. Yol üstünde çeşme var. Su ihtiyacınızı mutlaka karşılayın öncesinde. Gölgelik alan oluşturmak için tente bulundurmanız sizin için iyi olacaktır.

RESİMLER

 

DARLIK BARAJI NEREDE:

Şile Darlık Köyü/İSTANBUL

Etiketler

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu