Gezi İpuçları

Çocuklarla Seyahat Etmenin 5 Faydası

Taha Kılınç’tan çocuklarla seyahat etmenin onlara kazandıracağı 5 fayda

Çocuklarla yola çıkmak -hele de yurtdışına seyahat- oldukça zahmetli. Bu doğru. Anne-babalar için en pratiği, çocukları bırakıp baş başa tatil yapmak. Bu da doğru.

Ama çocuklarla seyahatin, çocuklara öyle büyük faydaları var ki, bu zahmete katlanmaya kesinlikle değer. Mesela:

İletişim ve sohbet

Seyahat, çocuklarla anne-baba arasında sağlam bir iletişim ve sohbet imkânıdır. Eğer herkes kendi telefonuna, kitabına vs. gömülmüyorsa elbette.

İbadet

Çocuklar seyahat sırasında ibadetlerin nasıl yapıldığını, ibadet için seyahatin nasıl bölündüğünü ve düzenlendiğini yakından göreceklerdir. Bu çerçevede, namazların nasıl kısaltılacağı, gerekirse cem ruhsatının nasıl kullanılacağı vs. de çocuklar tarafından güzelce öğrenilecektir.

Helal gıda

Özellikle yurtdışı seyahatlerde, yiyecek-içeceklerde haram-helale dikkat edilmesi, çocuklar için çok öğreticidir. Çocuklar, her şeyin rahatlıkla yenemeyeceğini, Allah’ın bize bazı kurallar koyduğunu yaşayarak göreceklerdir.

Farklı kültür

Ziyaret edilen her şehir ve ülke, çocuklar için müthiş bir tecrübedir. Onların dünyayı ve farklı kültürleri tanımaları hem ufuklarını genişletecek, hem de yabancı dil öğrenmelerini kolaylaştıracaktır.

Her ortama uyum

Seyahatler, insana zorluklara katlanmayı, keyifsiz ve külfetli ortamlara sabretmeyi de öğretir. Seyahate alışan çocuklar, hayatın çeşitli zorluklarına da kolay adapte olacaklardır. Her ortamda uyuyabilme, farklı yiyecekleri yiyebilme, kıyafetleri idareli kullanma gibi durumlar, ancak sık seyahat etmeyle öğrenilebilir.

Seyahatin çocuklar açısından başka faydalarından da söz edilebilir. Velhasıl, anne-babalar, yolculuklardaki bütün zahmetlere çocukları için sabretsinler. Onları “başlarından savıp” kafa dinleme derdine düşmesinler. Çocuklarla her seyahat, onların geleceklerine yapılmış sağlam bir yatırımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu