Gezi İpuçları

Çocukla Çıkılan Uzun Yolculuklarda İşinize Yarayacak 10 Faydalı Bilgi

Çocuklu ailelerin gezememesinin veyahut gezmekten çekinmesinin en büyük sebebi, yolculuk esnasında yaşayabilecekleri kriz anları. Bazı çocuklar uzun yolu çok severken bazıları sıkılma, uyuyamama, mide bulantısı vs. sebeplerden dolayı huysuzlanabiliyor.

Uzun yol seyahatlerinizi daha çekilir kılabilecek önerilerimize kulak asmanızı tavsiye edebiliriz. Birçoğu bizi ağlama krizlerinden kurtarmıştır.

1.Çocukların Güvenliği/Konforu

Bu da ancak oto koltuğu ile sağlanabilir. Gezilerimizi oto koltuğu öncesi/sonrası diye ayırabilirim gerçekten. Önceleri yaptığımız gezilerde şahsi arabamız olmadığı için oto koltuğu almamıştık. Araba aldıktan sonra oto koltuklarıyla yaptığımız seyahatlerde çocuklar da biz de çok rahatladık. Oto koltuğu çocukları yükselttiği için dışarıyı izlemek oyalıyor onları haliyle. Güvenlik için ne kadar gerekli olduğunu biliyorsunuz zaten.

2. Atıştırmalıklar!

Bilimsel olmayan bazı verilere dayanarak söylüyorum ki yol insanı acıktırıyor. Hazır gıda tüketmemeye gayret ettiğimiz için atıştırma listemizi şöyle oluşturduk; kuru üzüm, leblebi, poğaça,  elma/mandalina/armut(mevsim meyveleri), muz, meyve kurusu. Son yaptığımız yolculukta temiz bir Pideci’den patatesli kır pideleri aldık, gün boyunca yolda yemek saatleri dışında ara öğün olarak onu tükettiler.

3.Hikaye Kitabı

Üç yaş ve üzeri çocuklar oyalanabiliyor hikaye kitaplarıyla. Eline verip “Bize okumak ister misin?” derseniz gördüğü resimleri hikayeleştirerek sizinle de oyun kurmuş olur.

4.İlgilendikleri Oyuncaklar

Bebekle oynayana bebeğini, arabayla oynayana arabasını alabilirsiniz. En sevdiği oyuncak olmaması sizin için iyi olacaktır. Bir dinlenme tesisinde unuttuğunuz oyuncağı almak için 10 km. geri dönmek istemezsiniz. :/

5.Defter/Kalem

Karalama yaparak bir süre vakit geçirebiliyorlar. Mümkün mertebe oyunlara katılırsanız daha istekli olacaktır. “Yolda gördüğün şeyleri bize çizebilir misin?”

7. Tuvalet İhtiyaçları İçin Akaryakıt İstasyonları

Özellikle bazı akaryakıt istasyonları hijyenik açıdan çok temiz oluyor.

8.Dinlenme Molaları İçin Camiler

Baktınız namaz vakti geldi ve çocuğunuz sıkıldı, yoruldu; haydi camiye! Cami içinde koşup eğlenmek deşarj ediyor çocukları. Biz Anadolu gezilerimizde genel olarak küçük mahalle arası mescitlere yahut köy camilerine gitmeyi tercih ediyorduk. Caminin önünden geçen at arabasını, cami bahçesindeki civcivleri/tavukları da izlemiş oluyorlar.

 

9.Müzik!

Çocuklarınıza genel olarak ne dinletiyorsanız, onları telefon ya da usb içinde hazır ederseniz yolda ağlama krizlerinin aralarına “Hadi hep beraber şarkı söyleyelim!” diye serpebilirsiniz. Gerçekten işe yarıyor. 🙂

10. Sayı/Hayvan/Bitki Saymaca Oyunları

Hem eşlik edebileceğiniz hem de çocukların da güzel bir yolculuk geçirebilmiş olacağı oyun alternatifleri kullanabilirsiniz.

Tüm yolculuk elbette bu mücadele içinde geçmiyor. 🙂 Dediğimiz gibi bunlar ihtiyaç duyabileceğiniz anlarda sizi rahatlatabilecek öneriler. Dışarıyı izleyerek, uyuyarak, birbirleriyle konuşarak/oynayarak da vakit geçiyorlar elbette.

İyi yolculuklar…

Zeyneb Ubeyde

Bigezi Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu