Doğa Gezisi

Burdur Lavanta Köyü

NERESİ

Lavanta Kokulu Köy

Bİ’ GEZİ DETAYLARI

Isparta gezimizi lavanta mevsimine denk getirdik. Temmuzun ikinci haftasından sonra tamamen çiçekleniyor lavantalar. Bizce gezmek için en uygun  zamanlar temmuzun ikinci yarısı. Fakat yine de mevsimler normal seyirlerde ilerlemediği için yeşerdiklerine dair duyum almadan gitmeyin. Bunun için “lavantakoy” hashtaglerini takip edebilirsiniz. Çünkü bazı arkadaşlar uygun zaman için haziran sonu demişti. Mevsim şartlarına göre değişebiliyor. Hasat zamanından hemen önceki hafta en güzel zaman gidip görmek için.

Lavanta tarlaları yolun sağını ve solunu kaplıyor. Köylü kadınlar bu lavantaları yetiştirip toplayıp satıyor. Çok rüzgarlı bir gün olması dolayısıyla yoğun lavanta kokusu alamadık ama genel olarak gezi bloglarında köyün girişinden itibaren lavanta kokusunun hissedildiği yazıyor.

Lavantaları çok seviyorsanız ve canlı görmek istiyorsanız mutlaka uğrayın bu köye. Fakat şu kadarını söyleyeyim, o bloglarda geçtiği gibi sonsuzluğa uzanan uçsuz bucaksız tarlalar, yer gök lila fotoğraflar biraz mübalağalı tasvirler, biraz da photoshop tabi. 🙂

İlk defa yörenin gül tüccarı Zeki Konur tarafından 1975’te Fransa’dan getirtilen lavanta fideleri otuz aileye on beşer kök şeklinde dağıtılmış. Bu fideler, ilk önce gül tarlalarının kenarlarına ekilmiş. 1990’lı yıllardan itibaren ticari amaçlı ekimlere başlanmış. Kurak, susuz, herhangi bir şey üretilemeyen tarlalar boş kalmasın diye lavanta ekimleri yapılmış. İlk lavanta fidelerinin ekilmesinden buyana, 3000 hektar alana lavanta ekimi yayılmış. Bugün, Türkiye lavanta üretiminin %90’ı bu bölgeden sağlanıyor.

Kendiniz için lavanta toplayabileceğiniz serbest alanlar yok, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne ait tarlalar. Sadece fotoğraf çekimine izin veriliyor. İşletmenin satış mekanı da var. Kurutulmuş lavanta, gözleme, çay vs. satılıyor. Biz ordan kurutulmuş lavanta aldık kendimiz için. İşletme sahibi çok ilgiliydi, tarlalar hakkında bilgilendirdi bizi.

ÖNEMLİ

*Lavanta öbeklerinin üzeri arılarla dolu fakat zararsızlar sanırım. En azından bize bir zararları olmadı. 🙂 Yine de arıya alerjiniz varsa dikkatli olun derim.

*Denizliden Burdur’a giderken yol üstünde lavanta öbekleri var, dilediğiniz kadar koparabilirsiniz. O öbeklere maalesef Burdur’da rastlamadık.

LAVANTA KÖYÜ NEREDE

Kuyucak Köyü Yolu, 32700 Keçiborlu/Isparta

Etiketler

Zeyneb Ubeyde

Bigezi Yazarı

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beni de gör

Kapalı
Başa dön tuşu