BoluDoğa Gezisi

Bolu Yedigöller Çadır Kampı Rehberi

Türkiye’nin en sık en gür ormanları içinde bulunan Yedi Göller Milli Parkı adını içinde bulunan Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl  göllerinden alır. Özellikle son bahar aylarında eşsiz manzaralar sunan Yedigöller Tabiat parkı nda yaptığımız kış çadır kampımızı kaleme aldık. Umarız sizin içinde faydalı olur. Daha once Yedigöller de kamp yapan ziyaretçilerimiz de deneyimlerini yorum kısmında paylaşırlarsa memnun oluruz.

Yedi Göllere Nasıl  Gidilir:

Hep gitmeyi istediğimiz Bolu Yedi göller Milli parkı gezimizi gerçekleştirmek akşam saatinde karar vermiştik. Saatin geç olması dez avantajdı ama hemen hazırlıklarımızı yapıp yola koyulduk. Yedi göller İstanbul’dan yaklaşık 300 Km mesafede. Ve 3.5- 4 saat sürüyor. Gebze gişelerden Anadolu Otoyolu’na girip Kaynaşlı gişelerden veya Abant gişelerden çıkıp Bolu Düzce yoluna bağlanabilirsiniz. Navigasyon a yazarsanız sizi bolu merkezin içine sokmadan direk dağ yoluna yönlendiriyor. Şehir merkezinden ayrıldıktan sonra önünüze çıkan ve aşmanız gereken epey kavisli yolları olan bir dağ var. Merkezden sonra yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk sonrasında Milli parka ulaşıyorsunuz. Tırmandığımız dağ yolu biraz virajlı olduğu için araç tutması hassasiyeti olanlar için mola verilerek gidilebilir.

Bu dağın en tepe noktasında özellikle hafta sonları bölgeyi ziyarete gelen misafirler için yol kenarında yöresel ürün pazarları kurulmuş. Bu pazarın hemen yanındaki çeşmeden suyumuzu aldık.( şimdiye kadar tadı damağımızda kalan nadir sulardandır. Kesinlikle tatmanızı öneririz.) Suyumuzu doldururken saat 22,30 civarındaydı. Milli parka varana kadar yollar çok sakin ve tenha.

Nereye Çadır Kuralım

Tepeyi inmeye başladığımızda yol kenarlarında kar araçlarının kürediği karları gördük. Kar yağışı yoktu ancak yer yer 10 cm’yi bulan kar kalıntıları vardı. Nihayet alana ulaştık. Biz dağ yolundaki sakinlikten yola çıkarak buralarda kimsecikler yok galiba diye düşünmüştük ancak alan oldukça kalabalıktı. Üniversiteli grupların kamp programı olsa gerek sıra sıra çadırlar Büyük Göl kenarına dizilmiş, bazı çadır aralarında ateşler yakılmıştı. Biz 2 çocuklu aile olmamız hasebiyle çocukların uykularında gürültüden rahatsız olmamaları gerektiğini düşünüp alanın hemen arkasındaki tepe de bulduğumuz yere yerleştik. Çadırımızı olduğu yer ve ön kısmı gayet uygundu. Özellikle internette yaygınlaştıktan sonra tur organizasyonları ciddi manada artış gösteriyor. Bu nedenle kamp yerine erkenden gitmeniz hem daha sakin hem daha elverişli kamp yeri bulmanız için önemli. Müzik, eğlence vb. aktiviteler gecenin ilerleyen saatlerinde dahi sizi rahatsız edebilir. (Resimlerde görebilirsiniz. )

Hava oldukça soğuk olduğundan battaniye açısından tedarikli gelmiştik. Çocukları battaniyelere de sarıp çadıra yerleştirdikten sonra sıra semaverin dumanını tüttürmeye geldi çok şükür. Ardından mantarları koyduk közün üstüne akşam atıştırması olsun diye. Gece kalabalıktan biraz uzak olduğumuz için kafa dinlemeye güzel bir fırsat oldu bizim için. Yaprakları kurumuş ağaçların arasından ay ışığının aydınlattığı bulutları izlemek nasip oldu yine.

Sonrasında sıcacık bir uyku demek isterdim fakat bu sefer Tulumlarımız yetersiz geldiği için biraz üşüdük. Hava tahmin ettiğimizden daha soğuk oldu. Şükür ki çocukları battaniye ile sarmaladığımızdan bir sıkıntı olmadı.

Hava aydınlandığında kurumuş yapraklarla döşenmiş bir alanda olduğumuzu seçebildik. Gece gelen misafirlerden tahsil edilemeyen ücretleri, bir görevli sabah vakti toplamaya çıkıyor. Yedigöller de Çadır ücreti 25 TL.

Yedi Göllerde Nasıl Gezilir

Kahvaltımızı yapıp göl turuna çıktık. Ortam son derece güzel ve fotoğraf çekçek için çok uygun. Göl etrafındaki patikaları takip ederek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yine göllerin üzerine inşa edilmiş ahşap iskelelerden de güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Alanın arka kısmında tuvaletler ve bir mescit bulunuyor. Ancak alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir işletme yok. Büyük Göl ün az ilerisinde yer alan Derin göl kenarında Habitat Restourant mevcut. Biz yiyeceklerimizi kendimiz getirdiğimiz için uğramadık. Ancak göl kenarında güzel bir yemek yemek için tercih edilebilir. Ancak gitmeden Google yorumlarına bir göz atmakta fayda var. Ziyaretçiler pek memnun görünmüyor.

 

Öğleden sonra küçük göl turumuzu tamamlayıp tabiat parkından ayrıldık. Gece gelirken kapalı olan yöresel ürünler pazarına uğrayıp sonrasında dönüş için yola çıktık. Öğlen vakitlerinde dönüş yoluna koyulmak iyi oldu zira gece geçerken kaçırdığımız güzellikleri izlemek çok keyifliydi. .  Yol kenarlarında ki pınarlar ve eriyen kar manzaraları muhteşemdi.

Yedi Göller Milli Park’ının yolunun asfalt olması ulaşımı kolaylaştırdığından gün içinde günübirlikçi ziyaretçi sayısıda epey fazla olabiliyor. Buda dönüş yolunda trafiğe yakalanmanıza sebep olabilir. Vakitlice ayrılmakta fayda var.

Başka bir Bigezi maceramızda görüşmek dileği ile. Allah a emanet olun..

Etiketler

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu